Zawarcie związku małżeńskiego to dla wielu najważniejszy dzień w życiu. Jednak zarówno ślub i wesele...
Zaćma to taka przypadłość, która najczęściej pojawia się u osób starszych. Ale jak się okazuje może niekiedy dotykać również młodych a w pewnych sytuacjach także dzieci. Badania, które nie tak dawno były przeprowadzone mówią o tym, że nawet pół miliona Polaków ma zaćmę, która powinna być operowana. Zaćma to zmętnienie soczewki oka, co może prowadzić do upośledzenia widzenia. Schorzenie rozwija się najczęściej w obu oczach, ale nie jest to regułą i może być inaczej. W tej chwili nie została ustalona przyczyna rozwoju zaćmy i dlaczego ten problem się pojawia. Zazwyczaj jednak związane jest to z tym, że zmienia się struktura białka w soczewce i dalej staje się ona po prostu zamglona. Soczewka to okrągły, przeźroczysty otwór, który umieszczony jest w kolorowej tęczówce w oku. Jest zbudowana z koncentrycznych pierścieni, dzięki czemu będzie w stanie skupiać świetlne promienie na siatkówce. W ten sposób mamy widzenie, które jest ostre niezależnie czy patrzymy w dal czy z bliska. Jeśli soczewka nie będzie dobrze pracować to zaczną się pojawiać kłopoty ze wzrokiem. Ze względów fizjologicznych soczewka jest przeźroczysta do 35 roku życia. Potem naturalny staje się proces, w ramach którego mętnieje.
Choroba z tym związana może być zdiagnozowana w czasie zwykłego okulistycznego badania. Soczewka jest okrągłym, przeźroczystym otworem, który znajduje się w kolorowej tęczówce oka. Zbudowana będzie z pierścieni koncentrycznych, dzięki czemu skupia promienie świetlne na siatkówce oka. W ten sposób mamy widzenie, które będzie ostre zarówno z bliska jak i z daleka. Jeśli soczewka nie funkcjonuje prawidłowo to również nasze widzenie jest już gorsze. Jakie objawy powoduje katarakta i co powinno nas zaniepokoić? - pojawiające się przy jasnym dziennym świetle olśnienia - sytuacje, gdy będziemy widzieć lepiej w dni pochmurne lub też o zmierzchu - rozszczepienie światła - problemy z postrzeganiem oraz rozpoznawaniem kolorów. Zaćma będzie związana z tym, że stopniowo pojawia się zaburzenie widzenia, polega to na tym, że tracimy ostrość widzenia oraz postrzeganie kontrastów. Choroba dzieli się na kilka typów: Zaćma wrodzona – to zmętnienie soczewki pojawiające się u dzieci i stające się przyczyną ślepoty. Przyczyna może być różna, ale pośród wymienianych kwestii są choroby genetyczne czy kwestie związane z ogólnymi schorzeniami gałki ocznej. Zaćma wrodzona może być częściowa, gdy zmętnienie dotyczy części soczewki lub też całkowita, gdy widzenie w ogóle nie jest możliwe, przez całkowicie zmętniałą soczewkę oka. Zaćma wtórna – pojawia się w trakcie życia i może być związane z urazami gałki ocznej albo chorobami. Podstawą do tego problemu mogą być zapalenie rogówki, wrodzone dystrofie siatkówkowe, problemy z krótkowzrocznością, jaskra, cukrzyca, atopowe zapalenie skóry czy niedoczynność przytarczyc.
Zaćma nabyta – pojawia się zazwyczaj po 50 roku życia. Przyczyny mogą być różne, ale najczęściej będą to kłopoty związane z tym, że pojawiają się w zdrowym oku różnorakie zaburzenia. Choroba początkowo objawia się dużą ilością wody w soczewce. Dalej mogą się pojawiać zaburzenia związane z białkami soczewki oraz spowolnienie syntezy. Spadać będzie poziom potasu oraz urośnie poziom sodu i wapnia. Czynniki o genetycznym charakterze mogą również mieć swoje znaczenie. W początkowej fazie wprowadza się do użytku krople do oczu, które sprawią, że proces mętnienia będzie wolniejszy. Forma taka jest jednak leczeniem tymczasowym i nie może być stosowana przez dłuższy okres czasu. Rozwoju zaćmy nie da się jednak zatrzymać. Jedną skuteczną formą leczenia jest tutaj zabieg operacyjny, który pozwoli tego problemu ostatecznie się pozbyć. Zanim będzie wykonany zabieg przeprowadza się lekarski wywiad i oblicza jak będzie potrzebna moc soczewki. W trakcie takiego zabiegu chirurg będzie dokonywał niewielkiego nacięcia, które pozwala na wprowadzenie do oka urządzeń doprowadzających do rozbicia soczewki i następnie jej usunięcie. Dochodzi do wybrania tych wszystkich elementów, które dotyczą soczewki zmętniałej i przygotowuje się oko do wszczepienia soczewki sztucznej, która umożliwi dobre widzenie. Nacięcie w trakcie takiego zabiegu jest właściwie minimalne tak, że nie będzie trzeba stosować szwów. Zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu i w formie ambulatoryjnej. Praktycznie po paru dniach osoba po zabiegu może decydować się już na powrót do normalnych czynności. Fakoemulsyfikacja jest najpopularniejszym sposobem, na walkę z zaćmą, ale nie jednym.
Rozróżniamy ponadto: Zewnątrztorebkowa operacja zaćmy – to sposób, który stosuje się w pewnych sytuacjach, gdy choroba jest mocno zaawansowana. Stosuje się większe cięcie i usuwa się zmianę w jednym kawałku. Przy tym zabiegu konieczne do założenia są szwy a to sprawia, że proces leczenie i rehabilitacji będzie dłużej trwał. Wewnątrztorebkowa operacja zaćmy – nacięcie jest dużo większe ponieważ oprócz soczewki usuwa się także wszystkie elementy otaczające. Soczewka umieszczona jest w innym miejscu sąsiadującym. Zabieg w przypadku dziecka wymaga stosowania znieczulenia ogólnego. Operacja na zaćmę nie powinna zajmować więcej niż około 30 minut. Wykonuje się ją w taki sposób i można oczekiwać, że nie będzie trzeba jej powtórzyć. Zaćma, gdy dotyczy obu oczu nie może być jednorazowo operowana i między zabiegami trzeba zrobić miesiąc przerwy. Gdy zabieg będzie już wykonany ważne będą regularne lekarskie kontrole oraz używanie kropli do oczu. Chodzi o to, by chronić oko przed infekcjami oraz stanem zapalnym. Kilka dni po zabiegu można już wrócić do normalnego życia. Mimo tego, że medycyna idzie do przodu nadal soczewki sztuczne nie mają zdolności akomodacji, dlatego chory będzie musiał używać albo okularów do patrzenia w dal, albo tych do patrzenia w bliskiej odległości.
Zawarcie związku małżeńskiego to dla wielu najważniejszy dzień w życiu. Jednak zarówno ślub i wesele...
Ciągłe gromadzący się brud stanowi nieodłączny element każdej budowy. W żaden sposób nie da się...
Większość programów terapeutycznych jakie są prowadzone w wielu ośrodkach, jest przede wszystkim...
Jeśli prowadzi się własną firmę zazwyczaj ma się kontakty z wieloma różnymi partnerami. Warto...
Możliwość łatwego dla każdego wykonywania zdjęć jest równocześnie wielką wadą jak i zaletą...
Zakwaszony organizm nie będzie w pełni pracował tak jak należy. Codziennie spożywając produkty...